4 компонента на мълниезащитата на къща

4 компонента на мълниезащитата на къща

Не е тайна, че най-сигурното място за престой по време на светкавична буря е на закрито. Всъщност къща или друга солидна конструкция, като офис сграда, служи като най-добрата защита от мълния.

Нито една къща и сграда обаче не е имунизирана срещу заплахата от мълния. С добавянето на повече технологии в домовете (телевизори, компютри, алармени системи или електроуреди), нараства рискът от удар на мълния и електрически пренапрежения.

Докато методи като предпазители за защита от пренапрежение могат да намалят вероятността от повреди, а мълниезащитната система предпазва цялата конструкция – отвътре и отвън.

За да се гарантира, че къщата е адекватно защитена от вредното въздействие на мълния, трябва да се вземат предвид четирите компонента на мълниезащитна система.

Оценка на риска от мълния за къща

Оценка на риска от мълния за къща. Мълниезащита на къща.

Някои къщи има по-голям шанс да привлекат мълния от други. А именно, шансовете се увеличават в зависимост от височината и близостта до други къщи. (В непосредствена близост се определя като разстояние от три пъти височината на дома.)

Използвайте долупосочените критерии за оценка на риска, за да определите колко податлива е една къща на мълния:

  • Нисък риск: Едноетажни къщи, заобиколени от други домове с подобна височина.
  • Среден риск: Къща на два етажа, заобиколена от къщи с подобна височина или къща на едно ниво, която е заобиколена от къщи с по-малки височини.
  • Висок риск: Изолирани къщи, които не са заобиколени от други конструкции, или къщи на два етажа, които са заобиколени от къщи с по-малка височина.

Независимо от вероятността от удари на мълния, когато се използват правилно, четирите компонента по-долу ще помогнат да се предпази всяка къща от повреди.

Инсталирайте система за мълниезащита с тези четири основни компонента

Гръмоотвод

Къща, с голяма вероятност да бъде ударена от мълния, изисква гръмоотвод, тъй като функцията на този компонент е да улови удара на мълнията. Въз основа на формата и размера на конструкцията, имайте предвид тези правила за избор на гръмоотвод:

  • Поставете гръмоотводи върху всички изпъкнали части на покрива, като комини.
  • Удължете гръмоотвода най-малко 25-26 см над линията на покрива.
  • Поставете закрепваща сгоба на всеки гръмоотвод с височина над 60 см.
  • Инсталирайте гръмоотводи на разстояние 60 см от билото на покрива или на 60 см от външните ръбове или ъгли при плоски покриви.

Свързващи проводници на мълниезащитата

Проводникът е свързан заедно с гръмоотвода, за да пренасочи електрическия път на удара на мълнията към земята, а не към конструкцията. Следвайте тези съвети за инсталиране при къща:

  • Поставете проводници от покрива до нивото на земята в противоположните краища на къщата. Трябва да се монтират не по-малко от два проводника от гръмоотвода към земята.
  • Не забравяйте, че трябва да има поне два проводника, които водят към земята от всеки гръмоотвод (при повече от един).
  • Свържете металните предмети на покрива като улуци или отвори на капандури към проводниковата система.

Когато избирате правилния проводник за заземяване, трябва да знаете, че провдникът може да бъде или от мед, или от алуминий. Също така проверете дали проводникът е сертифицират за това му приложение.

Защита на електрическото оборудване в дома

Докато директните удари на мълния към външността на дома могат да бъдат най-катастрофалните, то възможни са и повреди на електрическото оборудване. Дори мълния, която е ударила на 30-40 метра, може да предизвика пренапрежение на електрически или телефонни линии или други входящи линии като кабелна телевизия, интернет или сателитни чинии.

Инсталирайте в електрическото табло предпазител от пренапрежение свързан към електрическата исталация на къщата, за да защитите електрическото оборудване в дома си.

Заземяване на къщата

Необходима е система за заземяване на къщата, за да може ударът от мълния да се отведе в земята. Системата за заземяване обикновено включва меден свързан заземителен прът, който е вкопан в земята.

Когато инсталирате заземителна система за мълниезащитата на къщата, следвайте следните изисквания:

  • Заземителните електроди трябва да са с диаметър най-малко 2 см и с дължина 2,5 м.
  • Препоръчват се заземителни пръти с медна връзка.
  • Ако почвата е скалиста или подземните сервизни линии непозволяват използването на вертикален електрод, е необходим хоризонтален. Той трябва да бъде заровена на поне 0,5 м под земята и да се простира на не по-малко от 3,5 м от къщата.
  • Системите за заземяване трябва да бъдат свързани помежду си с помощта на проводник със същия размер.
  • Необходими са взаимно свързващи връзки за всички подземни метални тръбни системи, като водопроводни или газови тръби, в рамките на 7,5 м от дома.
  • Ако всички услуги вече са били прекарани преди мълниезащитната инсталация, е необходимо само да се свърже най-близкият мълниезащитен заземителен прът към водопроводната система.
Posted in Без категория and tagged , , , , .