IEC категориизация на ектрическите инсталации

IEC категориизация на електрическите инсталации

Когато проектирате електрическа инсталация, която превключва електрически товар, е жизненоважно да изберете правилния тип разпределителни уреди, които ще включват товара или ще го изключат.

Електрическите инсталации често включват превключватели на товари за работа на оборудването. За да изберете правилното разпределително устройство за предвиденото приложение, първо е необходимо да се определят работните характеристики на товара, който трябва да се управлява или превключва.

IEC (Международна електротехническа комисия)

 IEC (Международна електротехническа комисия) International Electrotechnical Commission | NBN

За да подпомогне при избора на разпределителни устройства, IEC определи няколко категории на използване. Категориите на използване са дефинирани в стандартите за разпределителни устройства с ниско напрежение (IEC 60947-1, -2, -3, -4, -5, -6), те отчитат предвиденото приложение и следователно свързаното натоварване на различните типове разпределителни устройства с ниско напрежение, като контактори, разединители, прекъсвачи и превключватели на товара.

Те служат като индикация на всяко електрическо устройство за вида на електрическия товар, който носи и какъв е работният цикъл на товара. Това прави избора на подходящи контактори и релета много по-опростен и осигурява максимална безопасност на електрическото оборудване, така че да не се претоварва.

Пример:

Категорията на използване, която управлява разпределителните устройства с ниско напрежение, определя работните условия, характерни за разпределителните устройства; контактори, контакторни релета, прекъсвачи и свързаните с тях предпазители и др. Такива устройства са настроени за различни работни условия и електрически товари, които трябва да бъдат разделени на подкатегории за точно определяне.

Категории на използване, определени от стандартите на IEC:

IEC Стандарти

IEC 60947-1 Общи изисквания
IEC 60947-2 Автоматични прекъсвачи
IEC 60947-3 Автоматични прекъсвачи, предпазители и превключватели
IEC 60947-4 Контактори и стартери за двигатели:
4-1 Електромеханични контактори и моторни стартери
4-2 Полупроводникови контролери и стартери за променливо напрежение
IEC 60947-5 Апаратура за управление и превключващи елементи:
5-1 Електромеханичен апарат за управление
IEC 60947-6 Многофункционални разпределителни уреди и контролни уреди:
6-1 мрежови превключватели (категории AC-32A / B)
6-2 Контролно и защитно разпределително устройство (CPS)
IEC 60947-7 Спомагателно оборудване:
7-1 Клемни блокове за медни проводници
7-2 Защитни клеми за медни проводници

Как да изберете подходящото удобрение за вашето устройство

Номиналните оперативни мощности или токове обикновено са изброени в техническите данни, предоставени с устройството. Те обикновено се дават за различни номинални работни напрежения. За да направят тези стандарти универсално приложими, всяко разпределително устройство обикновено посочва данните за няколко категории на използване.

Това прави избора на устройства много по-опростен за инженерите; те просто трябва да сравнят номиналните стойности на товара с данните за производителността на разпределителното устройство в съответната категория на използване и да изберат устройство, което отговаря или дори надвишава номиналните стойности.

Номиналният работен ток Ie и номиналното работно напрежение Ue са определени за конкретна категория на използване, определя необходимата производителност и прекъсваща способност на даден разпределителен елемент. По принцип не се изискват допълнителни споразумения между потребители и производители, като улеснен е изборът и сравнението на устройствата.

Съществува и IEC / EN 61095, който определя категориите, регулиращи „домакински и подобни приложения“. Контактното натоварване в ампери обикновено се посочва директно върху контактора, напр. AC1 за индуктивни товари като нагреватели и AC3 за използване на мотора.

За други устройства оперативните токове или номиналната оперативна мощност могат да бъдат намерени в техническите данни на продуктите. Често производителите на електрически разпределителни уреди изброяват данни за няколко категории на използване за даден продукт. Правилният избор на разпределителни уреди може да бъде постигнат, като се гарантира, че характеристиките на електрическото натоварване отговарят или надвишават номиналните стойности, посочени в данните на производителя.

Тестови условия

Правилата за изпитване, определени в стандартите на IEC, определят параметрите, в рамките на които тестовете трябва да се извършват от производителите, във всяка отделна категория на използване. Тези стандарти гарантират, че всички тествани устройства са подходящи за съответното приложение и означават, че потребителят не трябва да се лута из техническите подробности.

При някои обстоятелства условията за кандидатстване могат да се различават значително на практика от условията, определени в стандартите. Такива условия включват висока честота на работа, стартиране при тежко натоварване и особено дълъг живот на оборудването. При такива обстоятелства както производителите, така и потребителите трябва да се споразумеят какви товари са разрешени.

Често използвани категории

Таблицата, към линка по-долу, дава преглед на различните видове съкращения, използвани за разпределителни уреди и устройства за управление с ниско напрежение, заедно с устройствата, за които се прилага всяка категория на използване и IEC стандарта, който ги управлява.

https://en.wikipedia.org/wiki/Utilization_categories#Table

Таблицата може да се използва за избор на най-подходящия размер на компонента за съответния тип устройство, в зависимост от номиналното напрежение, номиналния ток и електрическото натоварване, което изисква превключване.

Posted in Без категория and tagged , , , , .