ремонт електроуреди

Как да използваме мултицет за диагностика на повреден електроуред

Повреден електроуред? Какво е първото нещо, което правите, когато фурната ви спре да нагрява или хладилникът ви спре да охлажда? Обръщате се за съвет към вашия най-доверен съветник – интернет търсачката. Веднага намирате богата полезна информация на една ръка разстояние. Има само един проблем. Във всички статии, видеоклипове и схеми, отново и отново, съветът е да диагностицирате уреда си с мултицет.

Единственият проблем е, че нямате мултицет. Дори да сте си закупили, може да не знаете как да го използвате.

Ще ви разкажем всичко, което трябва да знаете за диагностицирането на повреден електроуред с мултицет.

Мислите ли, че не може да се направи? Предизвикателството е прието.

Какво е мултицет?

Виждате ли жълтата кутия с жиците в горната част на страницата? Това е мултицет.

Известни също като електронни измервателни уреди, цифрови измервателни уреди и измервателни уреди, мултицетите са предназначени за тестване и диагностика на електроника и електрически компоненти. Мултицетите имат много приложения – ключът е в името!

Можете да използвате вашият, за да проверите:

  • Батерии;
  • Електрически крушки;
  • Автомобилни акумулатори;
  • Предпазители.

Но най-важното (по наше мнение) можете да го използвате, за да разберете какво не е наред с вашите домакински електроуреди. За целта ще срещнете … съпротивление!

Съпротивлението е тихо и невидимо, но е навсякъде около вас. Ще намерите съпротивление във всеки дом и на всяко работно място. Само за да изясним, не говорим за граждански въстания или сваляне на диктатури, а за нещо много по-светско: съпротивлението, което намирате във всяка работеща електрическа верига. Отчитането на съпротивлението на вашите електрически части ще ви даде много добра представа дали те са дефектни или не.

Как можете да проверите състоянието на частите на вашия електроуред? Използвайте мултицета!

Как мултицета измерва съпротивлението

Мултицета изпращат малко количество мощност през детайла, който тествате и измервайки тока, изчислявасъпротивлението. Толкова е просто.

Сега, любители на ремонтите, знаете какво мултицет и сте готови да научите как да го използвате.

повреден електроуред

Първо най-важното…

Ако все още нямате мултицет, ще трябва да си вземете такъв. Висококачествените модели ще ви дадат по-точно четене и евентуално ще бъдат по-трайни, така че както при повечето оборудване, винаги е най-добре да изберете високо качество, ако можете.

Сега, мултицета да е в готовност? Повредения уред да е в готовност? Започваме!

Измерване на съпротивлението в седем лесни стъпки

  1. Изключете електроуреда и го извадете щепсъла му от контакта. Безопасността на първо място!
  2. Отстранете потенциално дефектната част от вашия електроуред. (Или просто премахнете проводниците, свързани към частта, за да я изолирате.)
  3. Включете вашия мултицет и настройте на най-ниското съпротивление. Настройките на съпротивлението са тези, измерени в ома (Ω). Потърсете този символ на вашия мултицет.
  4. Проверете дали вашият мултицет работи, като съберете сондите заедно. Екранът на мултицета трябва да отчита 0.00, известно също като късо съединение (евтините измервателни уреди могат да отчитат близо до тази стойност от съпротивлението на техните проводници). Когато сондите се разделят, екранът трябва да изписва 1 или OL, известен също като отворена верига.
  5. Намерете двете връзки, където проводниците се свързват с вашата част на електроуреда.
  6. Натиснете здраво металните части на вашите мултицет сонди върху тези връзки, по една сонда на всяка връзка.
  7. Дръжте сондите неподвижни, докато не получите показания на екрана на мултицета. Обърнете внимание на стойностите.

Как да разбера, че моят мултицет е с правилната настройка?

Това е много добър въпрос. Отговорът, който ще се радвате да чуете, е съвсем ясен. Ще видите едно от двете неща, ако мултицетният циферблат е с грешна настройка на съпротивлението.

1 или OL

Ако на дисплея се чете 1 или OL, настройкатана стойността е твърде ниска. Завъртете мултицетния диск на следващата стойност с най-високо съпротивление. Продължете да увеличавате настройката, докато не получите четене, което е цяло число.

Показва по-малко от 1

Ако цифрата на екрана е по-малка от 1 (0,67, 0,25 и т.н.), настройката е твърде висока. Завъртете мултицетния диск на следващата най-ниска настройка, за да получите по-точно отчитане. Продължавайте да намалявате настройката, докато получите показание, което е цяло число.

Когато диагностицирате домашните си електроуреди, най-вероятно ще ви трябват само двете най-ниски настройки на съпротивлението. Но ако все още не сте сигурни коя настройка да използвате, ще се радвате да чуете, че можете да получите мултицет с автоматична настройка на обхвата, който ще върши работа вместо вас и не изисква корекции на настройките.

4 начина за разпознаване на повреден електроуред (4 Да!)

  1. Безкрайно съпротивление. Ако дисплеят показва 1 или OL, независимо от настройката за съпротивлението, най-вероятно имате дефектна част в ръцете си.
  2. Наистина висока устойчивост. В милиони, когато очаквахте четене на стотици.
  3. Наистина ниско съпротивление. Малки числа при настройката за най-ниско съпротивление. Наистина показанията с ниско съпротивление предполагат късо съединение във вашата част.
  4. Съпротивление между вашата част и заобикалящия я метал. Това може да е причина вашият електроуред да изключва предпазител в табото. Въпреки това, в пералните машини и сушилните можете понякога да измервате много голямо съпротивление тук, но това най-вероятно е умишлена мярка за безопасност, за да оставите остатъчната мощност да се оттичаа в земята, когато машината е изключена.

Таблица на съпротивленията

Следващата таблица показва грубите показания, които трябва да се търсят от различни части, но не се притеснявайте, повторете НЕ СЕ ОГЛЕЖДАЙТЕ за точните числа. Много фактори влияят на съпротивлението, така че ако получавате показания за съпротивление до известна степен в границите, очаквайте, че вашата част няма да е дефектна.

ЧастСредно съпротивление
Нагреватели20 – 40 Ω
Големи двигатели3 – 20 Ω
Малки двигатели и помпи50 – 200 Ω
Клапани за вода2000 – 4000 Ω
Превключватели, термостати и предпазители*0 или близко до 0 Ω

*Части като тези, които предават захранването, вместо да го използват (т.е. части, които не генерират топлина, светлина или движение), трябва да имат ниско съпротивление.

Не е толкова сложно, нали? Честита диагностика!

А за монтаж на електроуреди се свържете с нас тук

Posted in Без категория and tagged , , , , .